Oliwia Godlewska - Beauty

beauty godlewska

  • Start
  • Królewskie ABC urody

Królewskie ABC urody

Od wieków kobiety dbały o urodę. Czasami robiły to w dość dziwny sposób, niektóre nawet w imię zasady cel uświęca środki.
Po drastyczne środki sięgała Elżbieta Batory, zwana Krwawą Hrabiną, albo Wampirem z Siedmiogrodu. Była niezwykle piękną i inteligentną kobietą. Obsesyjnie wręcz bała się starości i o palpitację serca przyprawiały ją pojawiające się z wiekiem zmarszczki. Elżbieta nie potrafiła sobie poradzić z upływem czasu. Pewnego dnia, ze złości uderzyła jedną ze swoich służek (dodam, że słynęła z okrucieństwa wobec poddanych) tak mocno, że krew spadła aż na jej policzek. Gdy spojrzała w lustro zaczęło jej się wydawać, że zmarszczki zmniejszyły się, a niektóre nawet zniknęły...Tę absurdalną wizję podsyciła Darvulia, jedna z dam hrabiny. Według niej starożytni wierzyli, że przez odebranie komuś krwi można przejąć jego fizyczne i psychiczne cechy. Od tego momentu tortury młodych kobiet stały się codziennością. Dla hrabiny spuszczano z nich krew, ona zaś wierzyła w jej odmładzającą moc. Z czasem została oskarżona o popełnione zbrodnie, a w rezultacie zamurowano ją żywcem, zostawiając jedynie otwór, przez który podawano jedzenie.
Elżbieta stała się inspiracją dla twórców późniejszych epok, jej postać wykorzystano w wielu komiksach, czy nawet horrorach, ja polecam film z 2009 roku, będący ciekawą biografią. Główną rolę gra Julie Delpy.

Elizabeth Bathory Portrait

Elżbieta Batory

Maria Antonina zasłynęła z ciętej riposty "Niech jedzą ciastka", na wieść o głodujących i demonstrujących mieszkańcach stolicy Francji. Tak naprawdę wcale tych słów nie wypowiedziała. Z całą pewnością natomiast kochała słodycze, ale też słynęła z nienagannej figury (58 cm w talii). W jaki sposób jej się udawało? Opisuje to Kareen Wheeler w bestsellerowej książce " Dieta Marii Antoniny: jedz ciastka i nadal chudnij". Królowa jadła słodycze rano, popijając kawą lub gorącą czekoladą. Ponadto lubiła łososia, pasztety, ostrygi, czy kaczkę. Bardzo skromne były natomiast jej kolacje - stanowił je jedynie bulion z warzyw lub kurczaka. Fantastycznie ukazała to zamiłowanie Marii Antoniny do wyszukanych dań Sophia Copolla w filmie "Maria Antonina". Słynna jest również maseczka piękności, którą regularnie stosowała. Miała ona rozświetlać skórę i zwężać pory. Wykonujemy ją z dwóch łyżek koniaku, 1/3 szklanki mleka w proszku, białka jajka i soku z jednej cytryny.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tej fascynującej kobiety, polecam biografię Antoniny Fraser "Maria Antonina. Podróż przez życie". Autorka obala w niej stereotypy dotyczące monarchini, kreśli wspaniały portret psychologiczny, ukazuje też intrygi i codzienne życie w Wersalu. To inny portret kobiety niż ten, który jest powszechnie znany.

marie antoinette

Maria Antonina

Grace Kelly, uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet, dbała o dłonie, gdyż uważała, że to one zdradzają wiek. Wykonywała również bardzo delikatny makijaż, który ograniczał się jedynie do podkreślenia brwi, twarz natomiast konturowała dwoma odcieniami różu: ciemniejszym (pod kość jarzmową) i jaśniejszym (kość policzkowa). Zatem można powiedzieć, że była prekursorką dzisiejszego konturowania. Powieki malowała jasnym cieniem, kreskę zaś lekko rozcierała, by dać tym samym łagodny, naturalny charakter makijażowi. Usta podkreślała różową, albo jasną, czerwoną pomadką. Ponadto, nie wystawiała twarzy na światło słoneczne, gdyż dbała o porcelanowy odcień karnacji.
Historię Grace Kelly ukazuje film "Grace księżna Monako". W jej postać wcieliła się, krytykowana za tę kreację, Nicole Kidman.

Princess Grace Nicole Kidman

A Wy jak dbacie o urodę?

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież